piątek, 11 sierpnia 2017

Kościół parafialny Św. Marii Magdaleny w Starym OleśnieObok tego kościoła przejeżdżałam bardzo często ze względu na to, iż znajduje się na trasie, którą wracam do domu. Kościół z zewnątrz zachwycił mnie gdy po raz pierwszy go zobaczyłam. Bardzo chciałam się zatrzymać obok i zobaczyć go z bliska. Niestety nigdy nie miałam na to czasu, zawsze w trasie, zawsze w biegu. Dopiero wczoraj udało mi się zatrzymać i zrobić kilka zdjęć. Niestety nie było mi dane zobaczyć kościoła w środku i bardzo żałuję. Może uda się w najbliższym czasie nadrobić tę zaległość. Kościół zajmuje nieduży teren, w okolicy kościoła znajduje się również cmentarz. Byłam tam w okolicach godziny 19, więc udało mi się złapać jeszcze odrobinę słońca.

Trochę historii:

Kościół został zbudowany w 1680 roku przez oo. Augustianów z Olesna.
Do 1910 roku wioski: Stare Olesno, Gronowice i Ciarka obsługiwali oo. Augustiani. Od 1911 roku Stare Olesno wraz z sąsiednimi wioskami stało się samodzielną parafią.
Kościółek został w latach 1955-1957 i w 1959 roku gruntownie odnowiony. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej z wieżą o konstrukcji słupowej. Prezbiterium jest zamknięte ścianą prostą. Od północy szersza nawa prostokątna z wieżą od zachodu, po bokach której są dwa nowe składziki. Prezbiterium nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym z płaskimi odcinkami. W nawie widoczny jest strop płaski.
Wnętrze nowo oszalowane. Tęcza o ściętych górą narożnikach. Chór wsparty na dwóch słupach. Okna sklepione półkoliście. Na zewnątrz ściany obite gontem. Dachy są siodłowe również obite gontem. Wieża o ścianach pochyłych, szalkowana o nieznacznie nadwieszoną izbicą o ścianach pionowych, nakryta jest ośmiobocznym namiotowym dachem gontowym. Izbica okienka o wykroju kwadratu przenikającego się czworoliściem. Nad nawą sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta jest daszkiem namiotowym gontowym. W północnym składziku odrzwia przeniesione zostały z wejścia od nawy pod wieżą z nadprożem wyciętym w kształcie oślego grzbietu.
Wewnątrz kościółka znajduje się obraz Matki Boskiej z XVII w. oraz stacje drogi krzyżowej o charakterze ludowym z XIX w.
Świątynia należy do Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.
Obecnie proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Juszczyszyn. Plebania mieści się w Starym Oleśnie przy ulicy Kluczborskiej.
Tekst ze strony https://pl.wikipedia.org/


A teraz zapraszam na zdjęcia

1.
Tablica informacyjna


2.
Kościół od strony cmentarza


3.
 

4.
 

5.
 

6. 
Udało mi się zrobić dwa zdjęcia wnętrza przez dziurkę od klucza.
 

7. 
Tutaj widoczny lepiej obraz.
 

8. 
Na tyłach kościoła znajduje się jeszcze taka kapliczka


9.
Zbliżenie na wnętrze kapliczki
 

2 komentarze:

  1. Mam słabość do drewnianych kościołów, zwłaszcza tych małych i poukrywanych po wioskach. Jeśli przejeżdżam gdzieś w pobliżu, to muszę zatrzymać się choć na chwilę w takim miejscu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe miejsce :) Bardzo lubię odwiedzać miejsca związane z kultem religijnym, mają swój mistyczny klimat.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Drogi Anonimie podpisuj się swoim imieniem, pseudonimem, inicjałami chociaż. Lubię wiedzieć komu odpowiadam.