piątek, 8 września 2017

Zamek MiędzylesieJeden z najważniejszych zabytków ziemi kłodzkiej, malownicza i górska lokalizacja miejsca,  cudowne arkady, budowa dwu epokowa położona na pograniczu polsko - czeskim. Czy już wiecie o jakim miejscu mowa??
Zamek Międzylesie odwiedziłam pod koniec maja. Długo musiał czekać na publikację.   Wstyd się przyznać, ale o Zamku nie słyszałam nigdy wcześniej. Dowiedziałam się o nim poprzez post na Facebooku.

Pierwotnie zamek wybudowano w okolicach XIV w. Został on jednak zniszczony, a dokładnie spalony  w czasie wojen husyckich.  Z zamkiem jest również związana pewna legenda. Dokładnie legenda o księżnej, żonie ówczesnego właściciela ziem międzyleskich - Wolfharda von Glubitz. Księżna Agnes von Lazan była niezwykle piękną kobietą i niestety nie była wierna swemu mężowi. Gdy mąż o tym się dowiedział, postanowił ją ukarać i zamknął w zamkowej wieży. Wtedy jednak zamek zaatakowali husyci. Wolfhard uciekł razem z dziećmi, a po pożarze wrócił na zgiszcza, z których ocalała jedynie kamienna wieża. Szukał szczątków żony, jednak nigdy ich nie odnalazł. Nikt również nie trafił na ślad jej ciała. Legenda głosi, że mieszka nadal w zamku, a nocami spaceruje po balkonie wieży.  Wieża cała okopcona od sadzy po pożarze nazywana jest od tego czasu "Czarną".

Zamek został odbudowany ponownie pod koniec XV w w stylu renesansowym, a następnie pod koniec wieku XVI dwór został powiększony o część barokową - dobudowano dwa skrzydła pałacowe. W XIX wieku obiekt odrestaurowano, przetrwał II Wojnę Światową, a następnie przez kilka lat użytkowany był jako ośrodek wczasowo - kolonijny. Jednak w 1974 roku rezydencję ponownie dotknął pożar. Pewnie podzieliłby los wielu polskich zabytków, gdyby nie grupa pasjonatów, którzy postanowili zamek odkupić i zrewitalizować. Aktualnie właścicielem zamku jest firma Zamek Międzylesie Sp. zo.o Sp. Komandytowa. W latach 2008 -2009 właściciel przeprowadził remont skrzydła barokowego. Pomieszczenia zostały zaadaptowane na restaurację i pokoje hotelowe. Na odbudowę dwóch pozostałych skrzydeł Zamku Międzylesie spółka otrzymała już pozwolenie na budowę. Wewnątrz zamku znajduje się przepiękny dziedziniec ze ścianami pokrytymi techniką Sgraffito. Technika ta znana była w starożytności, szczególnie popularna w okresie renesansu i polegała na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły, czyli się nie utwardziły. Dzięki temu powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.

Zamek Międzylesie jest otwarty dla zwiedzających. Można go zwiedzać w dzień, codziennie w godzinach: 12:00, 14:00 oraz 16:00. Dla odważnych organizowane są również nocne zwiedzania. Kto wie, może podczas takiego nocnego zwiedzania natkniecie się na ducha pokutującej księżnej.

Koszt zwiedzania przedstawia się następująco:
15 zł  bilet normalny
12 zł  bilet ulgowy (dla dzieci i młodzieży do 18 lat, studentów, emerytów i rencistów)
Uwaga: dla grup zorganizowanych od 20 osób cena do negocjacji !
Co do nocnego zwiedzania to wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: 665 00 00 55 oraz 796 00 00 55. Minimalna liczba osób to 8, a cena biletów to 30 zł/ osobę.

Ja jak najbardziej polecam odwiedziny w Zamku Międzylesie.


Zapraszam również do obejrzenia zdjęć.

Zdjęcia z wnętrza restauracji 


 Ściana pokryta techniką Sgraffito


PodziemiaA tu już górne pomieszczenia


Widoki z "czarnej" wieżyPrzejście na 1 piętrze


Piękna klatka schodowa


I w innym ujęciu


Oryginalne barokowe zdobne pieceSufit jednej z sal 


I przepiękny zdobiony piec
Pisząc artykuł posiłkowałam się następującymi źródłami:


Pozdrawiam
1 komentarz:

  1. Trochę nie w moim typie, bo dla mnie zamki to przede wszystkim te "tradycyjne", które najczęściej w mniejszym lub większym stopniu obróciły się w ruinę. ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Drogi Anonimie podpisuj się swoim imieniem, pseudonimem, inicjałami chociaż. Lubię wiedzieć komu odpowiadam.