wtorek, 18 kwietnia 2017

Ruiny pałacu w GoszczuGoszcz to miejscowość z którą po raz pierwszy styczność miałam w maju 2016 roku. To wtedy właśnie wynalazłam w czeluściach internetu ciekawy obiekt do zobaczenia, a mianowicie ruiny pałacu von Reichenbach. Postanowiłam pojechać. To co zobaczyłam wołało o pomstę do nieba. Ludzie urządzili sobie w ruinach miejsce do pijackich schadzek, a co za tym idzie także miejsce do wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Pałac ogrodzony, jednak z wieloma ubytkami. Nie było się tam ciężko dostać. Taka małą relację z tego jak w tamtych czasach wyglądał pałac możecie zobaczyć w filmieW kwietniu 2017 zawitałam ponownie do Goszcza i postanowiłam zobaczyć jak się mają ruiny pałacu. Ogrodzenie zostało naprawione, pojawiła się nawet zamykana furtka. Porobiłam również trochę zdjęć, znajdziecie je na końcu posta. Najpierw jednak zachęcam jednak do zapoznania się odrobinę z historią goszczańskich ruin  :)

Pałac von Reichenbachów, aktualnie w ruinie, to pałac , którego budowa trwała 10 lat. Postawiono go na ruinach innego zamku. Pałac płonął dwa razy. Za pierwszym razem w roku 1749 pożar pochłonął pałac w całości. W roku 1755 powstał nowy pałac wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza. Całość zabudowań w formie prostokąta. Do pałacu prowadziły trzy bramy wjazdowe. Pałac należał do rodziny von Reichenbach do roku 1945. W Wigilię 1947 wybuchł w nim pożar. Do dziś nie wiadomo z jakiego powodu. Są różne wersje. Jedna z nich mówi, że pożar zaczął się od choinki, druga zaś, że powodem pożaru było podpalenie, aby ukryć ślady grabieży. Jedno jest pewne. Pałacu nie udało się uratować. Pod koniec lat 50 XX w za pozwoleniem konserwatora zabytków wyburzono przepiękną oranżerię. Ocalały posąg Herculesa został przewieziony do Twardogóry i aktualnie stoi na skwerze przy przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej i Bolesława Krzywoustego. W roku 2011 został on odnowiony. 

A teraz obiecane zdjęcia

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 Widok na pałac od strony dziedzińca

13 Budynek bramny ( obecnie dom nr 63 ) od strony dziedzińca

14 Budynek bramny od strony drogi wojewódzkiej 448

3 komentarze:

  1. Jaka piękna sceneria, bardzo lubię takie miejsca :) www.adriana-style.com

    OdpowiedzUsuń
  2. W czasach świetności tego pałacu musiało być pięknie :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wielka szkoda, że taka miejsca popadają w ruinę. Powinien się tym zająć konserwator zabytków i postarać się przywrócić wygląd pałacu za czasów świetności. Piękne miejsce!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Drogi Anonimie podpisuj się swoim imieniem, pseudonimem, inicjałami chociaż. Lubię wiedzieć komu odpowiadam.