czwartek, 27 kwietnia 2017

Pałac Myśliwski w Mojej WoliW ubiegłą sobotę byłam w Mojej Woli i miałam okazję obejrzeć Pałacyk Myśliwski. Pałacyk ten jest inaczej nazywany Pałacem z korka. To za sprawą elewacji zrobionej z dębu korkowego i uzupełnionej korą z rodzimych dębów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania. Jednak to inny człowiek podjął na początku samotną walkę o ten piękny zabytek. To właśnie Pan Mateusz Zapart zainteresował Fundację tym powoli niszczejącym miejscem. Pałac jest aktualnie rękach prywatnych, jednak właściciel nie przejawia chęci ratowania pałacu.  Zdjęcia jak zwykle znajdziecie pod koniec tego artykułu.

Drewniany pałac został zbudowany na podmurówce z kamienia dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Pałacyk powstawał na przełomie 1854 – 1855 roku. Rozbudowywano go dwa razy. Za pierwszym razem w roku 1895, drugim razem w latach 1902 – 1903. Pałac rozbudowano wtedy o człony południowo-zachodni , piętrowy północno-wschodni oraz wieżę. Budynek kryty jest dachem dwuspadowym, zdobią go natomiast ornamentowane deski okapowe oraz szczytowe. Dawno temu na jednej ze ścian frontowych znajdowała się głowa słonia. W środku zaś kuty świecznik w kształcie koła. Jednak te czasy już minęły.

Początkowo wszystkie obiekty pałacowe wchodziły w skład dóbr międzyborskich, jednak od 1886 r. Moja Wola zaczęła należeć do barona Daniela von Diergardt, następnie od 1891 r do wdowy po nim, Agnes von Diergardt. Po II wojnie Światowej obiekt przeszedł na własność Lasów Państwowych i w latach 1951 – 1975 w Pałacu znajdowało się technikum leśne.

W lesie okalającym Pałac znajduje się grobowiec barona Daniela von Diergardta oraz jego żony, niedaleko pochowany jest także woźnica z żoną. Z opowieści jednego z mieszkańców Mojej Woli usłyszałam, że pochowano także tam jego konie.

Sam budynek jest przepiękny, jednak jego wnętrze tak naprawdę zapiera dech w piersiach. Za czasów świetności musiało być to naprawdę wyjątkowej urody miejsce. Aktualnie pozostały piękne schody, na jednej ze ścian malowidło przedstawiające polowanie oraz polichromie na sufitach pałacu. Zachowały się one jednak tylko w niektórych salach.

Mam nadzieję, że ten piękny zabytek przetrwa, uda się mu przywrócić blask na jaki zasługuje. Byłoby wielką tragedią gdyby takie miejsce zniknęło bezpowrotnie. Jednak wiadomo, nie zrobi tego jeden człowiek. Ale wspomóc może każdy z nas. Liczy się każdy gest, każda złotówka.
 
Ratujmy pałac myśliwski w Mojej Woli – na ten profil serdecznie Was zapraszam. Jeżeli nie jest Wam obojętny los tego niezwykłej urody zabytku zachęcam do wpłacania choć drobnych kwot celem wspomagania Mojej Woli. Nr konta znajdziecie na profilu, podaję go również tutaj:

Bank: PEKAO S.A.
Numer: 74 1240 1747 1111 0000 1848 9897
Tytuł: MOJA WOLA

Drugim z profili na FB na który Was serdecznie zapraszam jest profil Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Znajdziecie tam nr konta na który można wpłacać dowolny datek na ratowanie zabytków.

Na początek zapraszam do obejrzenia pięknego wykonania Marszu Myśliwskiego Reinholda Stiefa.
A teraz już obiecane wcześniej zdjęcia 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14. Polowanie

15.

 16.

17.

18.

19.

20.

 21. Zniszczony kaflowy piec

22.

23.

24.

25.

26. Komuś chyba ściany zawadzały

27.

28.

 29.

30.

31.

32.

33.

34. Wspomniane groby

35.

36. Udało mi się nawet załapać na zdjęcie z Łowcami Przygód 
12 komentarzy:

 1. Taaaak! Wybaczże taki entuzjazm, ale tyle naczytałam się na bryle to tym pałacyku, jednak nie znalazłam tam zdjęć wnętrza. Pewnie wystarczyło poklikać gdzie indziej, ale nawet nie pamiętam czemu tego nie zrobiłam. Fantastycznie wiedzieć ,że istnieje organizacja, która chce pomóc temu wspaniałemu budynkowi. Trzymam kciuki i na pewno zajrzę na strony podane w opisie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że znalazłaś co Cię interesowało. Też się cieszę, że są ludzie, którym nie jest obojętny los tak pięknych miejsc.

   Usuń
 2. Piękny i zabytkowy ten pałac :) podoba mi się :)
  Ps. Obserwuję i zapraszam do siebie http://kamytestowanieirekomendowanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Cudownie klimatyczny. Trzymam kciuki. Pałac zasługuje na drugie życie 😍

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekny pałac, choć widać że potrzebuje ogromnych środków finansowych na już! Szkoda, ze dalej niszczeje u nas wiele pięknych budynków!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Potrzeba ogromnych środków, ale tak naprawdę od grosza się zaczyna. Wiele osób może pomóc, trzeba tylko chcieć.

   Usuń
 5. Rzeczywiście pałac wygląda pięknie. Szczególnie podoba mi się ta wyjątkowa fasada. Smutną prawdą jest, że w Polsce wiele niepowtarzalnych zabytków niszczeje bezpowrotnie każdego dnia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Drogi Anonimie podpisuj się swoim imieniem, pseudonimem, inicjałami chociaż. Lubię wiedzieć komu odpowiadam.